Drukarki fiskalne – wygoda czy obowiązek?

Drukarki fiskalne
Drukarki fiskalne

Powszechnie konieczność zakupu, rejestracji i używania kas fiskalnych spotyka się zwykle z dużą niechęcią. Trudno jest jednoznacznie wskazać przyczyny owej niechęci, bowiem ci przedsiębiorcy, którzy od wielu lat korzystają z tej formy rozliczania swoich obrotów są z niej na pewno zadowoleni. Korzystanie z urządzeń fiskalnych tylko na początku prowadzenia działalności gospodarczej sprawia przedsiębiorcom znaczne problemy. Wynikają one z konieczności zakupu drogiego urządzenia i przeszkolenia pracowników w zakresie jego obsługi.

Kasa fiskalna – nie taki diabeł straszny

Mimo, iż kasy i Drukarki fiskalne używane przez współczesnych przedsiębiorców są urządzeniami bardzo skomplikowanymi, to jednak w codziennej obsłudze nie sprawiają zbyt wiele problemów. Obecnie ich obsługa jest elementarną wiedzą każdego pracownika – sprzedawcy. Jest ona również elementem procesu nauczania adeptów szkół handlowych, a także tematem wielu szkoleń i programów udoskonalających dla osób bezrobotnych.

Jednakże niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest duże ułatwienie rozliczeń z urzędem skarbowym a także wykonywanie raportów sprzedaż w dowolnym okresie czasu. Można niemalże za jednym kliknięciem wykonać dzienny, miesięczny lub roczny raport sprzedaży, z podziałem wielkości obrotu podlegającego różnym stawkom podatku od towarów i usług VAT.

Obowiązek ustawowy a wygoda przedsiębiorcy

Obowiązek przedsiębiorcy dotyczący zakupu i używania urządzeń fiskalnych pojawia się w momencie, gdy ten przekroczy odpowiedni próg wielkości obrotu. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej próg wysokości obrotu wynosi aż czterdzieści tysięcy złotych. Po jego przekroczeniu przedsiębiorca musi kupić kasy lub drukarki fiskalne, bowiem niedotrzymanie tego obowiązku grozi surowymi sankcjami karnymi. W przypadku kolejnych lat prowadzonej działalności próg dochodowy obniżany jest o połowę i wynosi już tylko dwadzieścia tysięcy złotych.

Należy jednak jednoznacznie powiedzieć, że ci przedsiębiorcy którzy zmuszeni zostali przez ustawodawcę do fiskalizacji swoich obrotów i kupili do firmy kasy bądź drukarki fiskalne w pełni wykorzystują ich szerokie możliwości techniczne i organizacyjne.